A 75-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.654 m long. Choose the ori
ID: 2181397 • Letter: A
Question
A 75-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.654 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 14100 + 10100x - 24500x2, where x is in meters.(a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel.
kJ
(b) If the barrel is 1.02 m long, how much work is done?
kJ
(c) How does this value compare with the work calculated in part (a)?
percent difference = %
Explanation / Answer
Work done=integral F.dx from 0 to x=14100x+5050x2-8167x3
a)Work done=9.1kJ
b)Work done=10.97kJ
c)percent difference =(10.97-9.1)/9.1=20.54%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.