A 74 kg student consumes 2500 Cal each day and stays the same weight. One day, h
ID: 1641244 • Letter: A
Question
A 74 kg student consumes 2500 Cal each day and stays the same weight. One day, he eats 3500 Cal and, wanting to keep from gaining weight, decides to "work off" the excess by jumping up and down. With each jump, he accelerates to a speed of 3.3 m/s before leaving the ground.
Part A
How many jumps must he make? Assume that the efficiency of the body in using energy is 25%
A 74 kg student consumes 2500 Cal each day and stays the same weight. One day, he eats 3500 Cal and, wanting to keep from gaining weight, decides to "work off" the excess by jumping up and down. With each jump, he accelerates to a speed of 3.3 m/s before leaving the ground.
Part A
How many jumps must he make? Assume that the efficiency of the body in using energy is 25%
Explanation / Answer
From the given question,
mass of student(m)=74kg
Excess of energy(E)=1000cal=4180J
work done in each jump= (1/2)m(v2-u2)
=(1/2)(74)(3.32-02)
=402.93
Actual energy consumed by body= 402.93/0.25=1611.72
Number of jumps needed= 4180/1611.72=2.59
Three jumps are needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.