A 72 kg window cleaner uses a 10 kg ladder that is 5.7 m long. He places one end
ID: 1692304 • Letter: A
Question
A 72 kg window cleaner uses a 10 kg ladder that is 5.7 m long. He places one end on the ground 2.9 m from a wall, rests the upper end against a cracked window, and climbs the ladder. He is 2.7 m up along the ladder when the window breaks. Neglect friction between the ladder and window and assume that the base of the ladder does not slip.When the window is on the verge of breaking, what is the magnitude of the force on the ladder from the ground?
What is the angle of this force on the ladder (above the horizontal)?
Explanation / Answer
conserving moment from the bottom of ladder
late F be the force acted on window
hence
angel made by ladder with horizontal is =cosinverce2/5.1 =66.94 degree
F*5.1sin66.94 =12 *9.8*1 +76*9.8*3.3cos66.94
hence F =230.22 N
Y force on bottom is (76+12)*9.8 =862.4 N
X force =230.22 N
magnitude =892.6 N
angle =taninverce(862.4/230.22) =75.05 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.