A 75-g tennis ball moving to the right at 46 m/s is hit by a tennis racquet. Imm
ID: 2101364 • Letter: A
Question
A 75-g tennis ball moving to the right at 46 m/s is hit by a tennis racquet. Immediately afterward, the ball travels to the left at 33 m/s. Choose the +x-direction to be to the right throughout this problem.
a. What is the impulse that the ball receives from the racquet?
b. If the ball is in contact with the racquet for a total of 13 ms, what is the average force that the racquet exerts on the ball?
c. If the mass of the player's racquet-and-arm together is 3.4 kg, and the racquet+arm's velocity immediately before impact is 8.5 m/s to the left, what is the racquet/arm's final velocity after impact? (Assume that the rest of the player's body does not particpate in the collison.)
d. Let the ball and racquet+arm comprise a two-body system. What is the velocity of the center-of-mass of the system immediately before impact?
e. After impact, the velocity of the center-of-mass of the system will be [faster] | [slower] | [unchanged]
Explanation / Answer
a). impulse= change in momentum
= 0.075*(46+33)
=5.925
b).F= impulse/time
= 5.925*1000/13
= 455.77 N
c).conserving momentum we get
46*0.075+0.075*33- 3.4*8.5 = mv
thus v=6.75 m/s in -ve x direction
d). velocity of com= 046-3.4*8.5/3.475
= -7.323 m/s
e). unchanged
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.