A roller-coaster car has a mass of 509 kg when fully loaded with passengers. The
ID: 2179815 • Letter: A
Question
A roller-coaster car has a mass of 509 kg when fully loaded with passengers. The path of the coaster from its initial point shown in the figure to point B involves only up-and-down motion (as seen by the riders), with no motion to the left or right. Assume the roller-coaster tracks at points and are parts of vertical circles of radius r1 = 10.0 m and r2 = 15.0 m, respectively.
Explanation / Answer
a) centrifugal force acting on the car = 509 X 20.2^2 / 10 = 20769.236 N both the weight and the centrifugal force are acting downwards so the net force applied by the track on the car = 20769.236 + 509 X 10 = 25859.236 N b) centrifugal force acting on the car = 509 X v^2 / 15 N the weight has to balance this outward force now weight = 5090 N so max velocity = 12.25 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.