A roller coaster cart of mass m = 337 kg starts stationary at point A, where h1
ID: 1266112 • Letter: A
Question
A roller coaster cart of mass m = 337 kg starts stationary at point A, where h1 = 22 m and a while later is at B, where h2 = 7.6 m.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
What is the potential energy of the cart relative to the ground at A?
Answer in units of J
Part 2:
What is the speed of the cart at B, ignoring the effect of friction?
Answer in units of m/s
A roller coaster cart of mass m = 337 kg starts stationary at point A, where h1 = 22 m and a while later is at B, where h2 = 7.6 m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . What is the potential energy of the cart relative to the ground at A? Answer in units of J Part 2: What is the speed of the cart at B, ignoring the effect of friction? Answer in units of m/sExplanation / Answer
Part A)
PE = mgh
PE = (337)(9.8)(22)
PE = 72657 J
Part B)
PE = PE + KE
mgh1 = mgh2 + .5mv2 (Mass cancels)
(9.8)(22) = (9.8)(7.6) + .5v2
v = 16.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.