A rod of pure silicon (resistivity =2300 m) is carrying a current. The electric
ID: 2075965 • Letter: A
Question
A rod of pure silicon (resistivity =2300 m) is carrying a current. The electric field varies sinusoidally with time according to E=E0 sin t,
where E0 = 0.460 V/m , =2f, f = 113 Hz .
Find the magnitude of the maximum conduction current density in the wire.
jc = A/m2
Assuming = 0, find the maximum displacement current density in the wire, and compare with the result of part A.
jD = A/m2
At what frequency f would the maximum conduction and displacement densities become equal if = 0 (which is not actually the case)?
f = Hz
At the frequency determined in part C, what is the relative phase of the conduction and displacement currents?
|| =Explanation / Answer
a) Current density is given as the magnitude of the E-field over the resistivity,
J = E0/
= 0.46/2300
= 2 x 10^-4 A/m^2
b) For an isotropic dielectric case the displacement current density is,
JD = *d/dt(E) = d/dt(E0*sin(t)) = E0*cos(t)
the magnitude of JD = |JD| = *E0
= (8.85e-12)*(2*113)*0.46
= 2.89 x 10^-9 A/m^2
JD/J = 2.89e-9/2e-4 = 1.445 x 10^-5
c). We have to find f such that,
J = (2f)E0
f = J/(2E0)
= 2e-4/(2*pi*8.85e-12*0.46)
= 7.82x 10^6 Hz = 7.82 MHz
d) J = E0/*sin(t) and JD = E0*cos(t) = E0*sin(/2-t)
The phase different is,
= /2 radians = 90 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.