A rod of pure silicon (resistivity=2300 *m ) is carrying a current. The electric
ID: 1988066 • Letter: A
Question
A rod of pure silicon (resistivity=2300 *m ) is carrying a current. The electric field varies sinusoidally with time according to E=E0 sint where E0=0.410 V/m, =2f, f=120 Hz.
Part A:
Find the magnitude of the maximum conduction current density in the wire.
jc= (A/m2)
Part B:
jD= (A/m2)
Part C:
f= (Hz)
Part D:
At the frequency determined in part C, what is the relative phase of the conduction and displacement currents?
= (degrees)
I apologize for so many parts. Any help would be appreciated, I feel that with explanation to A&B, I might can do C&D. Will rate lifesaver if you can help me!
Explanation / Answer
kjhdf
A. Current density is given as the magnitude of the E-field over the resistivity,
J = E0/ = 0.41/2300 = 1.78 x 10^-4 A/m^2
B. For an isotropic dielectric case the displacement current density is,
JD = *d/dt(E) = d/dt(E0*sin(t)) = E0*cos(t)
the magnitude of JD = |JD| = E0 = 8.85e-12*2*120*0.41 = 2.74 x 10^-9 A/m^2
JD/J = 2.74e-9/1.78e-4 = 1.54 x 10^-5
C. We have to find f such that,
J = (2f)E0
f = J/(2E0) = 1.78e-4/(2*pi*8.85e-12*0.41) = 7.81 x 10^6 Hz = 7.81 MHz
D. J = E0/*sin(t) and JD = E0*cos(t) = E0*sin(/2-t)
The phase different is,
= /2 radians = 90 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.