A rod having a mass of M = 77 grams and a length of d = 40 cm is positioned vert
ID: 1465946 • Letter: A
Question
A rod having a mass of M= 77 grams and a length of d= 40 cm is positioned vertically on a frictionless, horizontal axle passing through its center. The rod is free to rotate about the axle, and the mass of the rod is uniformly distributed. A small cube of clay, of mass m= 12 grams , is sliding horizontally on a slick surface at a speed of v0= 2.7 m/s when hits and sticks to the very bottom tip of the rod.
Part A
What is the spin rate of the clay and rod system immediately after the collision, before the rod-clay unit has had enough time to swing upward by any significant amount?
Part B
How much kinetic energy was converted to thermal energy in this collision
Part C
After the collision, to what maximum angle, measured from vertical, does the rod (with the attached wad of clay) rotate before it momentarily comes to rest?
Explanation / Answer
A) using angular momentum conservation,
initial amgular momentum of clay rod system = final angular momentum of rod clay system
( 0 ) + ( 0.012 x 2.7 x 0.40/2) = ( I system ) w
I = ( 0.077 x 0.40^2 /12) + ( 0.012 x 0.20^2 ) = 1.51 x 10^-3 kg m^2
0.012 x 2.7 x 0.20 = 1.51 x 10^-3 x w
w = 4.30 rad/s
b) initial energy = m v^2 /2 =0.012 x 2.7^2 /2 = 0.0437 J
final energy = I w^2 /2 = 1.51 x 10^-3 x 4.30^2 /2 = 0.014 J
thernal energy = Ke difference = 0.030 J
c) final energy will completely converted into potential energy when rod is at top position.
Iw ^2 /2 = mgh
0.014 = ( 0.077 + 0.012) x 9.81 x h
h = 0.016 m = 1.6 cm
and h = L - Lcos@
1.6 = 40 ( 1 - cos@)
@ = 16.26 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.