A roller coaster cart of mass m = 208 kg starts stationary at point A, where h1
ID: 1967258 • Letter: A
Question
A roller coaster cart of mass m = 208 kg starts stationary at point A, where h1 = 24.3 m and a while later is at B, where h2 = 12 m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2
What is the potential energy of the cart relative to the ground at A? Answer in units of J
A roller coaster cart of mass m = 208 kg starts stationary at point A, where h1 = 24.3 m and a while later is at B, where h2 = 12 m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 What is the potential energy of the cart relative to the ground at A? Answer in units of JExplanation / Answer
so the potential energy of the cart relative to the ground at A = mgh 208x24.3x9.8 =49533.12 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.