A roller-coaster car has a mass of 512 kg when fully loaded with passengers. The
ID: 1772399 • Letter: A
Question
A roller-coaster car has a mass of 512 kg when fully loaded with passengers. The path of the coaster from its initial point shown in the figure to point B involves only up-and-down motion (as seen by the riders), with no motion to the left or right. Assume the roller-coaster tracks at points circled A and circled B are parts of vertical circles of radius r1 = 10.0 m and r2 = 15.0 m, respectively.
a) If the vehicle has a speed of 20.5 m/s at point circled A, what is the force exerted by the track on the car at this point?
b) What is the maximum speed the vehicle can have at circled B and still remain on the track?
Explanation / Answer
a] At point circled A,
N - mg = mv^2/r
N = mg + mv^2/r
= 512*9.8 + 512*20.5^2/10
= 26534 N
b] At point circled B,
mg - N = mv^2/r
mg = mv^2/r [ N = 0, as roller coaster leaves the track]
v = sqrt[gr]
= sqrt[9.81*15]
= 12.13 m/s answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.