A positive charge of Q = 5.40 uC is fixed in place. From a distance of ri = 4.20
ID: 2178663 • Letter: A
Question
A positive charge of Q = 5.40 uC is fixed in place. From a distance of ri = 4.20 cm a particle of mass m = 5.50 g and charge q = +4.00 uC is fired with an initial speed of v = 68.0 m/s directly toward the fixed charge. What is the minumum distance rf between the two charges?I had it as a previous question and i tried using the input equation that someone answered with and still got 1.86. Im on my last try and if someone can get the correct answer and show me how they got it, it would be greatly appreciated!!!
Explanation / Answer
initial energy= kqQ/r +1/2*mv^2 final energy =kqQ/R kqQ/r +1/2*mv^2 =kqQ/R kqQ(1/0.042 - 1/R) +1/2*0.0055*68*68=0 0.1944(23.80 -1/R) + 12.716 =0 R= 1.12cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.