A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the fig
ID: 1652456 • Letter: A
Question
A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure below. (a) Find the average velocity in the time interval t = 1.00 s to t = 3.00 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (b) Determine the instantaneous velocity at t = 2.00 s by measuring the slope of the tangent line shown in the graph. (Note that t = 2.00 s is where the tangent line touches the curve. Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (c) At what value of t is the velocity zero? sExplanation / Answer
a. Average speed =( total distance travelled in that time )/time
V.avg. = 23/3
= 7.33 m/s
b. Instantaneous speed = dx/dt = 13/3.5 = 3.7 m/s
c. Velocity is zero when dx/dt = slop = 0
It is at t= 4 second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.