A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the fig
ID: 1917709 • Letter: A
Question
A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure. The divisions along the horizontal axis represent 0.50 s and the divisions along the vertical axis represent 3.0 m. Find the average velocity in the time interval t = 1.50 s to t = 4.00 s. The response you submitted has the wrong sign, m/s Determine the instantaneous velocity at t = 2.00 s (where the tangent line touches the curve) by measuring the slope of the tangent line shown in the graph, m/s At what value of t is the velocity zero?Explanation / Answer
average = (xf - xi)/t = (2*3 - 8*3)/2.5 = -18/2.5=-7.2 instantenous v = slope of tangent line = -13*3/(7*.5)=-11.14 v=0 when tangent line slope is zero that is at 4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.