A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the
ID: 2176035 • Letter: A
Question
A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the tip of a blade, at a radius of 0.11 m.
(a) Through what distance does the point move in one revolution? m (b) What is the speed of the point? m/s (c) What is the magnitude of its acceleration? m/s^2 (d) What is the period of the motion? s A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the tip of a blade, at a radius of 0.11 m.Explanation / Answer
a)S = 2*(22/7)*0.11 = 0.691428571m b)1200S = Vt => V = S/t = (1200*2*(22/7)*0.11)/(60) = 13.82857143m/sec c)a = V^2/r = (13.82857143^2)/0.11 = 1738.44898 d)1200 revolutions is 60 seconds =>1 revolution in (1/1200)*60 = 0.05 seconds The value of pi is 22/7 = 3.14
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.