Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A room with 2.9m high ceilings has a metal plate on the floor with V= 0V and a s

ID: 2174982 • Letter: A

Question

A room with 2.9m high ceilings has a metal plate on the floor with V= 0V and a separate metal plate on the ceiling. A 1.2g glass ball charged to 4.9nC is shot straight up at 4.8 m/s .

How high does the ball go if the ceiling voltage is 3.5

Explanation / Answer

take help from this example put your values and get answers Q= A room with 3.2m high ceilings has a metal plate on the floor with V = 0V and a separate metal plate on the ceiling. A 1.3g glass ball charged to 5.1nC is shot straight up at 5.1m/s. How high does the ball go if the ceiling voltage is 3.4×106 V How high does the ball go if the ceiling voltage is -2.8×106 V? ANS= a) W = F(net)x = 0 - 0.5mv^2, F(net) = F(coulomb) – mg Note: the final velocity must be zero. Therefore, E(final)=0 F = qE = qV/d = (5.1x10^-9)(3.4x10^6)/3.2 = 5.42x10^-3 N F(net) = F(coulomb:repulsion) – mg = (-5.42x10^-3) – (1.3x10^-3)(9.8) = (-18.2x10^-3) N W = Fh = 0.5mv^2 => h = (0.5mv^2)/F = [0.5(1.3x10^-3)(5.1)^2]/18.2.42x10^-3 = 0.93 m b) F = qE = qV/d = (5.1x10^-9)(2.8x10^6)/3.2 = 4.46x10^-3 N F(net) = F(coulomb:attraction) – mg = 4.46x10^-3 – (1.3x10^-3)9.8 = -8.28x10^-3 N h = 0.5mv^2/F = [0.5(1.3x10^-3)(5.1)^2]/8.28x10^-3 = 2 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote