A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider apoint on the t
ID: 1747210 • Letter: A
Question
A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider apoint on the tip of a blade, at a radius of 0.20 m. (a) Through what distance does the point movein one revolution?1 m
(b) What is the speed of the point?
2 m/s
(c) What is the magnitude of its acceleration?
3 m/s2
(d) What is the period of the motion?
4 s (a) Through what distance does the point movein one revolution?
1 m
(b) What is the speed of the point?
2 m/s
(c) What is the magnitude of its acceleration?
3 m/s2
(d) What is the period of the motion?
4 s
Explanation / Answer
a) distance for one revolution d=2r = 2*3.14*0.20m = 1.256m b) = 1200 rev/min = 1200*2*3.14rad / 60s =125.6rad/s speed of the point v = r = 0.20m*125.6 rad/s = 25.12m/s c) acceleration a = v2 / r = (25.12m/s)2 /0.20m = 3155.072m/s2 d) T=d/v = 1.256 m / 25.12 m/s = 0.05sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.