Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 2175718 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.4 cm. Point C is 4.78 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Tries 0/12 Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. Tries 0/12 What is the force between two 1.79 m long segments of the wires? Tries 0/12Explanation / Answer
i1/(4.78+12.4)=i2/(4.78) i1=11.9*(12.4+4.78)/(4.78) =42.77 at A B=4*pi*10^(-7)*(42.77/(2*pi*6.2)-11.9/(2*pi*6.2)) =0.00000099 T F=4*pi*10^(-7)*i1*i2*l/(2*pi*d) l= lenght d= distance substitue to get the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.