Two stones are thrown simultaneously from a height of 500m. The first stone is t
ID: 2147316 • Letter: T
Question
Two stones are thrown simultaneously from a height of 500m. The first stone is thrown vertically downward at a speed of 10 m/s, when the second stone is thrown vertically upward at a speed of 10 m/s. Immediately after the two stones are thrown, the difference in their speeds (|vdown| - |vup|) will Increase with the time Decrease with the time Remain the same Not enough information given In a construction site accident, a chain holding a large concrete slab (m = 600 kg) breaks and the slabs falls 30 meters straight down, crushing an unoccupied, parked truck. How fast is the slab moving when it first impacts the truck? 9.80 m/s 12.32 m/s 24.25 m/s 588.0 m/s 5.8 m/sExplanation / Answer
h = 30
m = 600
g = 9.81
by energy conservation,
m*g*h = 0.5*m*v*v
v = 24.25 m/s
(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.