Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.90 n C and charge
ID: 2280997 • Letter: T
Question
Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.90nCand charge 2 of magnitude 1.65nC , are separated by a distance of 60.0cm . An electron is released from rest at the point midway between the two charges, and it moves along the line connecting the two charges.
Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.90nC and charge 2 of magnitude 1.65nC , are separated by a distance of 60.0cm. An electron is released from rest at the point midway between the two charges, and it moves along the line connecting the two charges. Part A What is the speed Vfinal of the electron when it is 10.0cm from charge 1? Express your answer in meters per second.Explanation / Answer
initilayy P E = keq2/r + keq1/r =
= -(9*10^9 *( 3.9+1.65)*10^-9)*1.6*10^-19/(0.3),
=-2.664*10^-17
final PE = (9*10^9 *( 3.9)*10^-9)*1.6*10^-19/(0.1) + (9*10^9 *(1.65)*10^-9)*1.6*10^-19/(0.5)
= -6.0912*10^-17
final KE = 1/2 * 9.1*10^-31 * v^2 ,
conserving energy
1/2 * 9.1*10^-31 * v^2 -6.0912*10^-17 = -2.664*10^-17 N,
v= 8.67889 * 10 ^6 m.s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.