Two square conducting loops carry currents of 5.4 A (on the left) and 3.4 A (on
ID: 2143606 • Letter: T
Question
Two square conducting loops carry currents of 5.4 A (on the left) and 3.4 A (on the right) as shown in Fig. 30-49 (please use these values of the currents instead of those shown in the figure). What is the value of the integral of B?l (sign and magnitude) for each of the two closed paths shown?
Path 1: ( )*10^-6 T m
Path 2: ( )*10^-6 T m
Explanation / Answer
this follows from amperes law, which states that for any closed surface, line integral of B.dl = uo times the currrent enclosed within that surface
so B.dl = u0i
for closed surface in path1, net current i = 5-3 = 2A (since both are opposite to each other
thus B.dl = 4pi*10^-7 * 2 = 2.512*10^-6 Tm
for closed surface in path 2, net current i = 5-5+3= 3A
thus B.dl = 4pi*10^-7*3 =3.768*10^-6 Tm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.