Two spheres A and B of mass 7.5 kg and 6.3 kg respectively are separated by a di
ID: 2141885 • Letter: T
Question
Two spheres A and B of mass 7.5 kg and 6.3 kg respectively are separated by a distance of 0.59 m.
(a) Calculate the magnitude of the gravitational force A exerts on B and B exerts on A.
force A exerts on B N
force B exerts on A N
Two spheres A and B of mass 7.5 kg and 6.3 kg respectively are separated by a distance of 0.59 m. Calculate the magnitude of the gravitational force A exerts on B and B exerts on A. force A exerts on B force B exerts on A If the force between the spheres is now 3.50 times 10-9 N, how far apart are their centers?Explanation / Answer
a) F = Gm1m2/r^2
F = 6.67x10^-11*7.5*6.3/0.59^2 = 9.0536x10^-9 N
force exterted by B on A = F =9.0536x10^-9 N
force exterted by A on B = F = 9.0536x10^-9 N
b) F = 3.5x10^-9 N
G7.5*6.3/r^2 = 3.5x10^-9
r^2 = 0.9
r = 0.94892 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.