Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 2151925 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.1 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.1 cm. Point C is 5.20 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 1.61 m long segments of the wires?
Explanation / Answer
F = I1 I2 L/2d = 4*3.14e-7*11.1*34.7942*1.61/(2*3.14*11.1e-2) = 1.12e-3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.