Two stones are launched form the top of a tall building (4.9m tall). one stone i
ID: 2256956 • Letter: T
Question
Two stones are launched form the top of a tall building (4.9m tall). one stone is thrown in a direction 25.0 degrees above the horizontal with a speed of 12.0m/s; the other is thrown in a direction 25.0 degrees below the horizontal with the same speed. which stone spends more time in the air? calculate the time, which stone lands further away form the building? calculate the range. (neglect air resistance)
You MUST show your work and equations to get the points. Simply giving the answer to the question will not result in the top answer.
Explanation / Answer
first stone
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 4.9 + 12*sin(25)*t - 0.5*9.81*t^2
t=1.64 s
x = v0x t = 12*cos(25)*1.64=17.84 m
for second stone
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 4.9 - 12*sin(25)*t - 0.5*9.81*t^2
t=0.608 s
x = v0x t = 12*cos(25)*0.608=6.61 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.