The front end of an automobile has been designed so that upon impact it progress
ID: 2171718 • Letter: T
Question
The front end of an automobile has been designed so that upon impact it progressively crumples by as much as .70m. Suppose that the automobile crashes into a solid brick wall at 80 km/h. During the collision the passengner compartment decelerates over a distance of 0.70m. Assume that the deceleration is constant. What is the magnitude of the deceleration? If the passenger is held by a safety harness, is he likely to survive? (Hint: Compare the deceleration with the accerleration listed of a parachutist in Table 2.2.)
Explanation / Answer
v² = u² + 2 a s v = final velocity = 0 u = initial velocity = 80*10^3 m/sec a = acceleration s = distance travelled = 0.70 m Now just substitute and solve. 0=6.4*10^9+2a(0.70); a=-4.5*10^9m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.