The frequency of oscillation of a certain LC circuit is 290 kHz. At time t = 0,
ID: 2035194 • Letter: T
Question
The frequency of oscillation of a certain LC circuit is 290 kHz. At time t = 0, plate A of the capacitor has maximum positive charge. For the following answers, use n where n = 1, 2, 3, 4, ...
(a) At what times t > 0 will plate A again have maximum positive charge?
(b) At what times will the other plate of the capacitor have maximum positive charge?
(c) At what times will the inductor have maximum magnetic field?
points I My Notes The frequency cf oscillation of a oertain LC circuit is 290 kHz. At timet -0, plate A of the capator has maximum positive charge. For the folloning ansners, use n where- 1, 2, 3, 4 0 will plate A again have maximum poaitive charge? (a) At what times t t-3.4 (b) At what times will the other plete o the capacitor have maximum pos tive charge? ?. 3.4 | c) At wha: timas will tha inductor have maximum magnatic fald? Submit Answer?Save Progress 3.1 pointsExplanation / Answer
Given,
f = 290 kHz = 2.9 x 10^5 Hz ;
a)time at which max charge will be there
T = 1/f = 1/2.9 x 10^5 = 3.45 x 10^-6 s
Hence T = 3.45 micro sec
b)Now, T' = t/2
T' = 3.45 us/2 = 1.725 us
Hence, T' = 1.725 us
c)B field will be max at
T'' = T/4
T'' = 3.45/4 = 0.863 us
Hence,T'' = 0.863 us
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.