The frequency of oscillation of a certain LC circuit is 250kHz. At time t=0, pla
ID: 1733116 • Letter: T
Question
The frequency of oscillation of a certain LC circuit is 250kHz. At time t=0, plate A of the capacitor has maximum positivecharge. At what times t>0 will (a) plate A again have maximum positive charge. (b) the other plate of the capacitor have maximum positivecharge, and (c) the inductor have maximum magnetic field? The frequency of oscillation of a certain LC circuit is 250kHz. At time t=0, plate A of the capacitor has maximum positivecharge. At what times t>0 will (a) plate A again have maximum positive charge. (b) the other plate of the capacitor have maximum positivecharge, and (c) the inductor have maximum magnetic field?Explanation / Answer
(a) We have the charge on the plateA of the capacitor is q =q0cos(2f t) At t = 0 q = q0 Plate A will have maximum positive charge when cos(2f t)= 1 or2f t = 2n where n is an integer or t = n /f givenf = 250kHz = 250*103Hz Therefore t = n /( 250*103Hz) = 4n*10-6s So at times t = 4s, 8s,12s,...............Plate A will have maximum positivecharge. (b) Other plate of the capacitor will have maximum positive chargeat times t = 2s, 6s,10s,............... (c)The inductor will have maximum magnetic field when thecharge on the capacitor is zero. This will happen when cos(2f t) = 0 or 2f t = (2n + 1)/2 ort = (2n+1) / 4f =(2n+1) / (4*250*103Hz) = (2n+1) *10-6s = (2n + 1)s So the inductor have maximum magnetic field at t =1s, 3s, 5s, 7s, 9s,11s,............... Plate A will have maximum positive charge when cos(2f t)= 1 or2f t = 2n where n is an integer or t = n /f givenf = 250kHz = 250*103Hz Therefore t = n /( 250*103Hz) = 4n*10-6s So at times t = 4s, 8s,12s,...............Plate A will have maximum positivecharge. (b) Other plate of the capacitor will have maximum positive chargeat times t = 2s, 6s,10s,............... (c)The inductor will have maximum magnetic field when thecharge on the capacitor is zero. This will happen when cos(2f t) = 0 or 2f t = (2n + 1)/2 ort = (2n+1) / 4f =(2n+1) / (4*250*103Hz) = (2n+1) *10-6s = (2n + 1)s So the inductor have maximum magnetic field at t =1s, 3s, 5s, 7s, 9s,11s,...............Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.