The frequency of oscillation of the LC circuit in the figure is 200 kHz. At time
ID: 2236335 • Letter: T
Question
The frequency of oscillation of the LC circuit in the figure is 200 kHz. At time t=0 the upper capacitor plate has its maximum positive charge. Select True or False for all statements. At t=1.25 ?s, the charge on the lower plate has its maximum positive value. At t=1.25 ?s, the current is maximum. At t=2.50 ?s, the current is zero. At t=1.25 ?s, half the energy is stored in the capacitor, half in the inductor. At t=5.00 ?s, the energy is completely stored in the capacitor. At t=2.50 ?s, the charge on the lower plate has its maximum positive value.Explanation / Answer
Period T = 5 us. At t=0, vC = vmax and Q = Qmax. Thus vC and Q are cos(wt) waves, and I is a -sin(wt) wave, with all periods = 5 us. The energy in the capacitor is proportional to vC^2 thus to cos(wt)^2. The energy in the inductor is proportional to I^2 thus to sin(wt)^2. 1. t = T/4 ==> cos(wt) = 0 ==> False 2. t = T/4 ==> -sin(wt) = -1/sqrt(2) ==> False 3. t = T/2 ==> sin(wt) = 0 ==> true 4. t = T/4 ==> cos(wt)^2 = 0, sin(wt)^2 = 1 ==> false 5. t = T ==> cos(wt)^2 = 1 ==> true 6. t = T/2 ==> cos(wt) = -1 ==> true
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.