Scientists want to place a 3500.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan t
ID: 2167183 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3500.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit a distance equal to 1.6 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem:mmars = 6.4191 x 1023 kg
rmars = 3.397 x 106 m
G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2
1) What is the force of attraction between Mars and the satellite?
2) What speed should the satellite have to be in a perfectly circular orbit?
3) How much time does it take the satellite to complete one revolution?
Explanation / Answer
a)F=GMm/r2=6.67428*10-11*6.4191*1023*3500/(2.6*3.397*106)2=1922.2N
b)mv2/r=F
v=sqrt(Fr/m)=2202.4m/s
c)T=2r/v=25197s=7.00 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.