Scientists want to place a 3600 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1435466 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3600 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit at a speed of 2663 m/s in a perfectly circular orbit. Here is some information that may help solve this problem:
mmars = 6.4191 x 1023 kg
rmars = 3.397 x 106 m
G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2
1)What radius should the satellite move at in its orbit? (Measured frrom the center of Mars.)
____________m
2)What is the force of attraction between Mars and the satellite?
___________N
3)What is the acceleration of the satellite in orbit?
__________________m/s2
5)What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit?
___________________m/s
Explanation / Answer
Given,
m = 3600 kg ; v = 2663 m/s ; mmars = 6.4191 x 1023 kg ;
rmars = 3.397 x 106 m ; G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2
1)During the circular motion the gravitational force gets balanced with the centripital force.
Fg = Fc
G M m / R2 = m V2 / R
R = G M/v2
R = 6.67 x 10-11 x 6.4191 x 1023 / 2663 x 2663
R = 6.04 x 106 m
2)The force of attraction will be:
F = G M m / R2
F = 6.67 x 10-11 x 6.4191 x 1023 x 3600 / (6.04 x 106 )2
F = 4225 N
3)The acceleration can be calculated as follows
F = m a and F = m v2/R
a = v2/R = 2663 x 2663 / 6.04 x 106 m = 1.17 m/s2
Hence, a = 1.17 m/s2
5)We know from Kepler's law
T2 = k R3
T2 = k [G M/v2]3 = k1/v6 [ k1 and k2 being the constants]
T = k2/v3 (1)
As per the conditions, T1 = 8T
T1/T = [v/v1]3 = 23
v1/v = 1/2
v1 = v/2 = 2663/2 = 1331.5 m/s
v1 = 1331.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.