Scientists want to place a 3600.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan t
ID: 2163708 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3600.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit a distance equal to 1.8 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem: mmars = 6.4191 x 1023 kg rmars = 3.397 x 106 m G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2 1.What is the force of attraction between Mars and the satellite? 2. What speed should the satellite have to be in a perfectly circular orbit? 3.How much time does it take the satellite to complete one revolution?Explanation / Answer
F=-Gm1m1/r^2
=-6.67428*10^-11*6.4191*10^23*3600/1.8*3.397*10^6*1.8*3.397*10^6
=-154.234*10^15/37.38*10^12
=-4.486*10^3 N
Vo=Gm1/r=6.67428*10^-11*6.4191*10^23/1.8*3.397*10^6
=2.64*10^3 m/s
T=2r^3/Gm1=2*3.14(1.8*3.397*10^6)6.67428*10^-11*6.4191*10^23
=2*3.14*2.31*10^3=14.50*10^3 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.