Scientists want to place a 3700 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1344223 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3700 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit at a speed of 2396 m/s in a perfectly circular orbit. Here is some information that may help solve this problem:
mmars = 6.4191 x 1023 kg
rmars = 3.397 x 106 m
G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2
1) What radius should the satellite move at in its orbit? (Measured frrom the center of Mars.)
2) What is the force of attraction between Mars and the satellite?
3) What is the acceleration of the satellite in orbit?
4) What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit?
Explanation / Answer
mV2/R= GM*m/R2
V2= GM/R
1) R= 7.4628x106 meter
2) F= mV2/R = 2846.2533 N
3) a= 0.76925 m/sec2
4) new radius = 4R
New velocity = V/2 =1198 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.