You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane
ID: 2161516 • Letter: Y
Question
You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane flies over you with constant velocity parallel to the x axis and at a constant height of 6.90 10^3 m. At t = 0, the airplane is directly above you so that the vector leading from you to it is 0 = 6.90 10^3 m. At t = 30.0 s the position vector leading from you to the airplane is 30 = (7.34 103 + 6.90 10^3) m as suggested in the figure below. Determine the magnitude and orientation of the airplane's position vector at t = 75.0 s.Explanation / Answer
in 30 seconds it travelled a distance of 7.34*103 m in horizontal direction .
so in 75 seconds it can travel a distance of 18.35*103 m .
so the vector is 75=(18.35*103+6.9*103) m .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.