You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1348505 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.415 kg ball that is traveling horizontally at 12.0 m/s . Your mass is 73.0 kg .
Part A) If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
Part B) If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.05
m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
A)
use conservation of momentum:
m1*v1i = (m1+m2)*vf
0.415*12= (0.415+73)*vf
vf=0.07 m/s
Answer: 0.07 m/s
B)
Here : v1i = 12 m/s
v1f = -8.05 m/s (negative because it moves in opposite direction)
use conservation of momentum:
m1*v1i = m1*v1f+m2*v2f
0.415*12 = 0.415*(-8.05)+73*v2f
v2f=0.114 m/s
Answer: 0.114 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.