You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1344342 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 12.0 m/s Your mass is 75.0 kg .
a: If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
b: If the ball hits you and bounces off your chest, so afterwards it is moving horizontally at 7.00 m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
part a )
momentum remain conserve
m1v1 + m2v2 = ( m1 + m2) vf
v2 = 0
0.400 x 12 = ( 75 + 0.400 ) * vf
vf = 0.064 m/s
part b )
Pman = m1v1 - (0.4 *- 7 )
here ball is moving in opposite direction
75 * v = 4.8 + 2.8
v = 7.6/75
v = 0.101 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.