A 3.25g bullet picks up an electric charge of 1.55 mu C as it travels down the b
ID: 2154407 • Letter: A
Question
A 3.25g bullet picks up an electric charge of 1.55 mu C as it travels down the barrel of a rifle. It leaves the barrel at a speed of 435m/s traveling perpendicular to the earth's magnetic field, which has a magnitude of 5.50 times 10-4T. Calculate the magnitude of the magnetic force on the bullet. Express your answer with the appropriate units. Calculate the magnitude of the bullet's acceleration due to the magnetic force at the instant it leaves the rifle barrel. Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
As the velocity of the bullet is perpendicular to the direction of the magnetic field, the force on the bullet= qvB= 1.55*10^(-6)*435*5.50*10^(-4) newtons= 3.71*10^(-7) newtons Acceleration of the bullet= F/m= 3.71*10^(-7)*1000/3.25 m/s^2 =1.14*10^(-4) m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.