A 3.290 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1298094 • Letter: A
Question
A 3.290 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.505 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.255. At time t = 0, a force F = 10.0 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times:
Mapoob sapling learning A 3.290 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is = 0.505 and the coefficient of kinetic friction is 0.255. At time t = 0, a force F= 10.0 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t=0 t>0 Number Number 16.3 8.22 Consider the same situation, but this time the external force Fis 20.2 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: t=0 tso Number NumberExplanation / Answer
f s = F = 10 N
partB)
fmax = us*m*g = 0.505*3.29*9.8 = 16.28221 N
at t > 0 fs = uk*m*g = 8.22171 N
at t > 0 .....f = fk = uk*m*g
in the second part B the F > fs the body moves
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.