A 3.3 kg block moving with a velocity of +3.2 m/s makes an elastic collision wit
ID: 1345680 • Letter: A
Question
A 3.3 kg block moving with a velocity of +3.2 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 2.1 kg.
(a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision.
_____ m/s (for the 3.3 kg block)
_____m/s (for the 2.1 kg block)
(b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block.
______ J (initially for the 3.3 kg block)
______ J (initially for the 2.1 kg block)
______ J (finally for the 3.3 kg block)
______ J (finally for the 2.1 kg block)
Explanation / Answer
u1-u2=v2-v1
v1=(m1-m2/m1+m2)*u1+(2m2/m1+m2)*u2
v1=0.711 m/sec
v2=(2m1/m1+m2)*u1+(m2-m1/m1+m2)*u2
v2=3.91 m/sec
initial kinetic energy for first block=1/2 mu1^2=16.9 J
fro second body=0
final kinetic energy for first body=1/2 m1*v1^2=0.834 J
for 2nd body=1/2 m2*v2^2=16.05 J
intial kinetic energy=final kinetic energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.