A 3.06 kg block is pushed 1.46 m up a vertical wall with constant speed by a con
ID: 1533022 • Letter: A
Question
A 3.06 kg block is pushed 1.46 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of 59 with the horizontal. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . 3.06 kg F 59
a. If the coefficient of kinetic friction between the block and wall is 0.432, find the work done by F. Answer in units of J.
b. Find the work done by the force of gravity. Answer in units of J.
c. Find the work done by the normal force be- tween the block and the wall. Answer in units of J.
d. By how much does the gravitational potential energy increase during this motion? Answer in units of J.
3.06 kgExplanation / Answer
here,
mass of block , m = 3.06 kg
d = 1.46 m
theta = 59 degree
as moving at constant speed
F = uk * F * cos(theta) + m * g
F = 0.432 * F * cos(59) + 3.06 * 9.8
F = 36.57 N
a)
the work done by F , Wf = F * sin(theta) * d
Wf = 36.57 * sin(59) * 1.46 = 45.8 J
b)
work done by force of gravity , Wg = - m * g * d
Wg = - 3.06 * 9.8 * 1.46 = - 43.78 J
c)
the work done the normal force is zero as the angle between the normal force and displacement is 90 degree
d)
the gravitational potential energy increase during this motion by - 43.78 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.