A 3.00 kg block starts from rest at the top of a 30° incline and slides a distan
ID: 1448206 • Letter: A
Question
A 3.00 kg block starts from rest at the top of a 30° incline and slides a distance of 1.80 m down the incline in 1.60 s.
(a) Find the magnitude of the acceleration of the block.
(b) What is the coefficient of kinetic friction between block and plane?
(c) What is the frictional force acting on the block?
Magnitude? ___________________
Is the direction up incline, down incline, normal to incline and upward or normal to incline and downward?
please answer with units, show all work, and clearly state the answer. Thank you!
Explanation / Answer
(a)
s = vi*t + 0.5*a*t²
1.80 = 0*(1.6) + 0.5*a*(1.6)²
Solving for a:
a = 1.406 m/s² => Answer 1!
(b)
Fx = m*a
W*sin30° - Fk = m*a
3(9.8)sin30° - k*(3)(9.8)cos30° = 3*(1.40)
Solving for k:
k = 0.41 => Answer 2!
(c)
Fk = k*N
Fk = 0.41*(3)(9.8)cos30°
Fk = 10.43 Newtons =>down incline Answer 3!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.