A 3.00 kg block slides from rest from the bottom of an inclined plane, tilted up
ID: 2229478 • Letter: A
Question
A 3.00 kg block slides from rest from the bottom of an inclined plane, tilted up at 25 degrees. Thisacceleration is due to a tied string that goes up over a pulley attached to a 2.00 kg mass that falls from rest 2.00 m to the floor. (a) How fast is the block traveling up the ramp when the falling block hits the floor if friction on the ramp is negligible? (b) How fast is the block traveling up the ramp when the falling block hits the floor if the coefficient of friction on the ramp is 0.20? Use conservation of energy techniques. (Perhaps check your answer via Newton
Explanation / Answer
a)(20-30sin25)/5=a a=1.46 m/s^2 v^2=2aS=2*1.46*2 v=2.41 m/s b)(20-30sin25-30cos25*.2)/5=a v=1.22 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.