A 3.250 g sample of methanol, CH_3OH, is combusted in a bomb calorimeter. The te
ID: 1054973 • Letter: A
Question
A 3.250 g sample of methanol, CH_3OH, is combusted in a bomb calorimeter. The temperature of the calorimeter increases by 12.55 degree C. If the heat capacity of the bomb is 850.0 J/degree C and it contains 1.200 kg of water, what is the heat evolved per mole of ethanol combusted? The specific heat capacity of water is 4.184 J/g-K and the molar mass of methanol is 32.04 g/mol. -1321 kJ -726.4 kJ -621.2 kJ -105.2 kJ -63.01 kJ What volume of O_2, measured at 27.2 degree C and 735 mm Hg, will be produced by the decomposition of 5.22 g KC1O_3? (R = 0.08206 L-atm/mol-K) 2 KClO_3(s) rightarrow 2 KCI(s) + 3O_2(g)+ 0.0983 L 1.09 L 1.63 L 199 L 133 L Ammonia gas is synthesized according to the balanced equation below. N_2(g) + 3 H_2(g) rightarrow 2 NH_3 (g) If 2.50 LN_2 react with 7.00 L H_2, what is the theoretical yield (in liters) of NH_3? Assume that the volumes of reactants and products are measured at the same temperature and pressure. 2.50 L 4.67 L 5.00 L 7.00 L 10.5 L An unknown gaseous hydrocarbon contains 85.63 % C. Its density equals 0.488 g/L at 0.355 atm and 373 K. What is the molecular formula of the gas? (R = 0.08206 L atm/mol-K)You must SHOW EF to MF calculation to receive FULL CREDIT C_2H_4 C_2H_6 C_4H_4 C_3H_10 C_6H_12Explanation / Answer
5)
mass of water = 1.200 kg = 1200 g
for 3.250 g,
heat evolved = (Cb + mw*Cw)*delta T
= (850.0 + 1200 * 4.184)*12.55
= 73678.54 J
= 73.68 KJ
number of mol = mass/molar mass
= 3.250 / 32.04
=0.101 mol
heat evolved per mol = 73.68 J / 0.101 mol
= 726.4 KJ
Since this is heat evolved, sign will be negative
Answer: b
i am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.