A particle has a charge of q = +5.7 ?Cand is located at the origin. As the drawi
ID: 2153018 • Letter: A
Question
A particle has a charge ofq= +5.7 ?Cand is located at the origin. As the drawing shows, an electric field ofEx= +212 N/Cexists along the +xaxis. A magnetic field also exists, and itsxandycomponents areBx= +1.2 TandBy= +1.6 T. Calculate the force (magnitude and direction) exerted on the particle by each of the three fields when it is(a)stationary,(b)moving along the +xaxis at a speed of345 m/s, and(c)moving along the +zaxis at a speed of345 m/s.
the green parts are correct. Please help with the rest. I have tried the strategies on cramster. they are wrong. thanks. please help soon. 5 star rating waiting
(a) FE= .001208 N +x axis FBx= 0 N direction not pertinent FBy= 0 N direction not pertinent (b) FE= N -x axis+y axis+z axis-y axis-z axisdirection not pertinent+x axis FBx= 0 N direction not pertinent FBy= .003146 N +z axis (c) FE= N direction not pertinent-y axis+z axis+x axis-x axis-z axis+y axis FBx= N -z axisdirection not pertinent+y axis-y axis+z axis+x axis-x axis FBy= N +y axis+z axis+x axis-z axis-y axisdirection not pertinent-x axisExplanation / Answer
a) when stationary there is no force due to the magnetic field, so F = E*q = 239*4.5x10^-6 = 1.08x10^-3N at 0o (along the + x axis) b) The force form the electric doesn't change but the force from the magnetic field is q*v*B*sin(?) . Only the y component of the field will create a force on a charge moving along the x axis So FB = 4.5x10^-6*345*1.5 = 2.33x10^-3N in the +z direction So F = sqrt((1.08x10^-3)^2 +(2.33x10^-3)^2) = 2.57x10^-3N .The direction is in the x-z plane at an angle of arctan(2.33x10^-3/1.08x10^-3) = 65.1o to the x axis c) Again FE = 1.08x10^-3N; The y component of the magnetic force = 4.5x10^-6*345*1.4 = 2.17x10^-3N The x component of the magnetic force = 4.5x10^-6*345*1.5 = 2.33x10^-3N, but its direction is in the -x So net force is Fx = 1.08x10^-3- 2.33x10^-3 = -1.25x10^-3N and the y component Fy = 2.17x10^-3N So F = sqrt((1.25x10^-3)^2 + (2.17x10^-3)^2) = 2.50x10^-3N and the angle = arctan(2.17x10^-3/(-1.25x10^-3)) = -60.1o but since x is< 0 + 180 so ? = -60.1 + 180 = 120oRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.