A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 4.0 m (see th
ID: 1388041 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 4.0 m (see the figure) and completes one revolution in 20.0 s. The particle passes through 0 at t = 0.
For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the particle's average velocity. What is the x and y component of the average velocity?
Find its velocity at the beginning and end of that 5.00 s interval. What is the x and y-component of the velocity at t= 5.0 s?
Find its acceleration at t = 5.0 s? What is the x and y-component of the acceleration at t = 5.0 s?
ind its velocity at the end of that 5.00 s interval. What is the x and y-component of the velocity at t = 10.0 s?
Find its acceleration at t = 10.0 s? What is the x and y-component of the acceleration at t = 10.0 s?
will rate high thanks!
Explanation / Answer
The speed of the particle is
v = 2 pi r / T = 1.2566 m/s
At 5 to 10 s, it is on the rightmost to the topmost.
Thus, the average velocity is the velocity at the upper right,
vave = 1.2566 m/s, to the upper left. [ANSWER]
***********************
Beginning: 1.2566 m/s, upward
End: 1.2566 m/s, to the left
************************
At 5 s,
ac = v^2/R
Thus,
ac = 0.3948 m/s^2, to the left [ANSWER]
*********************
At 5 s,
ac = v^2/R
Thus,
ac = 0.3948 m/s^2, downward [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.