A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 3.0 m (see th
ID: 1506232 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 3.0 m (see the figure) and completes one revolution in 20.0 s. The particle passes through 0 at t = 0. Find the magnitude and direction of each of the following vectors.
- Find its velocity at the beginning and end of that 5.00 s interval. What is the x-component of the velocity at t = 5.0 s?
- What is the y-component of the velocity at t = 5.0 s?
- Find its acceleration at t = 5.0 s? What is the x-component of the acceleration at t = 5.0 s?
- What is the y-component of the acceleration at t = 10.0 s?
Explanation / Answer
velocity at the beginning = 3 * 2 * 3.14/20.0
= 0.942 m/sec towards positive x axis
velocity at end of that 5.00 s interval = 0.942 m/sec towards positive y axis
=> x-component of the velocity at t = 5.0 s = 0 m/sec
=> y-component of the velocity at t = 5.0 s = 0.942 m/sec
=> acceleration at t = 5.0 s = 0.9422/3
= - 0.295 m/sec2 towards - ve x axis .
=> x-component of the acceleration at t = 5.0 s = - 0.295 m/sec2
=> y-component of the acceleration at t = 10.0 s = - 0.295 m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.