A conductor carrying a current I = 16.2 A is directed along the positive x axis
ID: 2150460 • Letter: A
Question
A conductor carrying a current I = 16.2 A is directed along the positive x axis and perpendicular to a uniform magnetic field. A magnetic force per unit length of 0.129 N/m acts on the conductor in the negative y direction. (a) Determine the magnitude of the magnetic field in the region through which the current passes. ............T (b) Determine the direction of the magnetic field in the region through which the current passes. +x direction ?x direction +y direction ?y direction +z direction ?z directionExplanation / Answer
b) By fleming left hand rule, direction of mag field is positive z direction a) F = ilB ie F/l = 0.129 = i*B = 16.2 B ie B = 7.963 * 10^-3 T Hope you like it:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.