A conducting spherical shell (see the figure) has inner radius = 10.0 cm, outer
ID: 1396945 • Letter: A
Question
A conducting spherical shell (see the figure) has inner radius = 10.0 cm, outer radius = 15.0 cm, and has a+3.0?C point charge at the center. A charge of?3.0?C is put on the conductor.(Figure 1)
Part A
Where on the conductor does the?3.0?C end up?
Where on the conductor does the end up?
Part B
What is the electric field just inside the shell?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
value , unit
Part C
What is the electric field just outside the shell?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
a ) on the inner surface of the shell b ) on the outer surface of the shell 10.0 cm 0 15.0 cmExplanation / Answer
here,
inner radius , ri = 10 cm
inner radius , ri = 0.1 m
outer radius , ro = 15.0 cm
outer radius , ro = 0.15 m
(A)
as the outer shell is conducting ,the charge on the side is equal and opposite
the conductor does end up (a) on the inner surface of the shell
(B)
the electric feild just inside the shell , E = k * Q / ri^2
E = 9 * 10^9 * 3 * 10^-6 /(0.1)^2
E = 2.7 * 10^6 N/C
the electric feild just inside the shell is 2.7 * 10^6 N/C
(C)
the electric feild just outside the shell, E = K * Q / ro^2
E = K (3 - 3) / r0^2
E = 0
the electric feild just outside the shell is 0 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.