A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at
ID: 2138465 • Letter: A
Question
A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at a constant speed of 4.8 m/s perpendicular to a 0.65-T magnetic field. The resistance of the rod and tracks is negligible. The rod maintains electrical contact with the tracks at all times and has a length of 1.5 m. A 0.61- resistor is attached between the tops of the tracks. (a) What is the mass of the rod? (b) Find the change in the gravitational potential energy that occurs in a time of 0.18 s. (c) Find the electrical energy dissipated in the resistor in 0.18 s.Explanation / Answer
Voltage induced = B . v . l = 0.65 * 4.8 * 1.5 = about 4.68 V
Current = V /R = 4.68 / 0.61 = about 7.67 amps
F = B * i * L = 0.65 * 7.67 * 1.5 = about 7.48 N
Since the speed is constant , this force must balance the gravity force on the rod
a)M . g = 3.1
M = 7.48 / 9.8 = about 0.7633 kg
b) PE lost = mgh = 7.48 * 4.8 * 0.18 = about 6.463 J
c) energy dissipated = V * i * t = 4.68 * 7.48 * 0.18 = about 6.30 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.