A conducting sphere with radius a = 0.4 m has a netcharge Q a = +3.6 µC. A thin,
ID: 1666637 • Letter: A
Question
A conducting sphere with radius a = 0.4 m has a netcharge Qa = +3.6 µC. A thin,non-conducting spherical shell of radius b = 0.8 msurrounds the sphere and is concentric with it. This shell has anet charge Qb = +1.6 µC distributeduniformly over its surface. The electric potential at infinity iszero.
(a) Calculate the electric potential at a radial distance of0.41 m outside of the thin shell.
V = V
(b) Calculate the potential at the thin shell.
V = V
(c) Find the electric potential mid-way between the surface ofthe sphere and the surrounding shell.
V = V
(d) Find the potential at the surface of the sphere.
V = V
(e) Find the potential at the center of the sphere.
V = V
Explanation / Answer
a) V=kq/r=k*(q1+q2)/r=3,87e4(V) b) V=kq/r=5,84e4(V) c) at r=0,6 m, the potential caused by the shell is stillkq1/0,8 V=kq1/0,8+kq2/0,6=7,2e4(V) d)It is similar to part c V=kq1/0,8+kq2/0,4=9,9e4(V) e)This point inside both the sphere and the shell so the potential is equal to the potential at part d V=9,9e4(V)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.