A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at
ID: 1393139 • Letter: A
Question
A conducting rod slides down between two frictionless vertical copper tracks at a constant speed of 4.4 m/s perpendicular to a 0.48-T magnetic field. The resistance of the rod and tracks is negligible. The rod maintains electrical contact with the tracks at all times and has a length of 1.1 m. A 0.73-? resistor is attached between the tops of the tracks.
(a) What is the mass of the rod?
kg
(b) Find the change in the gravitational potential energy that occurs in a time of 0.20 s.
J
(c) Find the electrical energy dissipated in the resistor in 0.20 s.
J
Explanation / Answer
R = resistance = 0.73 ohm
L = length = 1.1 m
V = speed = 4.4 m/s
B = magnetic field = 0.48 T
a)
induced Voltage is given as ::
E = BL V = 0.48 x 4.4 x 1.1 = 2.32 volts
current flowing is given using ohm's law as
i = E/R = 2.32/0.73 = 3.18 A
magnetic force acting on the rod is given as::
F = I BL
the magnetic force balances the weight
hence , F = mg
mg = iBL
m = IBL/g
m = (3.18)(0.48) (1.1) /(9.8)
m = 0.171 kg
b)
distance travelled in t = 0.2 sec
distance = h = speed x t = 4.4 x 0.2 = 0.88 m
potential energy is given as ::
PE = mgh
PE = (0.171) (9.8) (0.88)
PE = 1.475 J
c)
electrical energy dissipated is given as ::
energy = i2 R t = (3.18)2 (0.73) (0.2) = 1.476 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.